We Włocławku zorganizowano konferencję prasową, na której przedstawiono zarówno dorobek badawczy „Młodej Lewicy”, jak i przyjęty wczoraj przez rząd projekt ustawy o społecznym budownictwie mieszkaniowym, autorstwa działaczy Nowej Lewicy (b. wiceministra rozwoju i technologii Krzysztofa Kukuckiego – obecnie prezydenta Włocławka oraz wiceministra z Nowej Lewicy Tomasza Lewandowskiego).
W konferencji udział wzięli poseł na Sejm RP Piotr Kowal, wiceprzewodniczący „Młodej Lewicy” Mateusz Orzechowski i koordynator regionu kujawsko-pomorskiego „Młodej Lewicy” Filip Komorowski.
W atmosferze zadowolenia z przyjętego wczoraj przez rząd projektu ustawy, jak mówi Mateusz Orzechowski „Ustawy w zasadzie Kukuckiego i Lewandowskiego, czyli dwóch wiceministrów rozwoju z Lewicy”, poseł Piotr Kowal przypomniał tok prac nad ustawą i wypracowaną na lewicy strategię mieszkaniową lewicy dla Polski. Podkreślił, że lewica nie będzie opowiadała się za żadnym rozwiązaniem sprzyjającym deweloperom.
Lewica niezmiennie stawia na rozbudowę zasobu mieszkań komunalnych, społecznych, na tani wynajem. Chce pomóc osobom z tzw. luki czynszowej, którzy są zbyt bogaci na mieszkanie komunalne, ale też zbyt biedni na warunki rynkowe. Lewica proponuje iść w stronę budowy mieszkań komunalnych pod tani wynajem. Jest przeciwna dopłatom do kredytów, natomiast widzi rozwiązanie w dofinansowaniu budowy mieszkań w systemach Towarzystwa Budownictwa Społecznego czy spółdzielni mieszkaniowych.
M. Orzechowski podkreśla, że gminy samorządowe należy zachęcać do tego, aby zaczęły korzystać z programów rządowych dopłat do budownictwa komunalnego. Wyjściem są też inicjatywy ustawodawcze proponowane przez Lewicę w kontekście wzmocnienia tego rodzaju inwestycji.
Innym postulatem jest podatek katastralny, o którym również niedawno mówiła kandydatka Lewicy na prezydentkę Magdalena Biejat. Obejmuje on właścicieli od trzeciego mieszkania wzwyż i rośnie wraz z ilością mieszkań, po to, żeby ludzie przestali traktować mieszkanie jako inwestycję, a zaczęli myśleć, jak o rzeczywiście podstawowym zasobie człowieka. To jest także podatek od pustostanów, po to, żeby samorządy także w końcu zaczęły dobrze gospodarować swoimi pustostanami, zanim zaczną budować mieszkania na tani wynajem.
Filip Komorowski przedstawił raport, jaki przygotowała w kwestii stanu mieszkalnictwa w Polsce „Młoda Lewica”. Rozesłano ankiety do wszystkich gmin w kraju oczekując odpowiedzi w trybie dostępu do informacji publicznej.
W efekcie „Młoda Lewica” zebrała dane z ponad 2000 gmin w Polsce, czyli objęła badaniem ponad 90 procent z nich. Jednostki samorządu terytorialnego przekazały informacje o stanie obecnym oraz o swoich planach na następne 5 lat w zakresie budowy, czy też sprzedaży mieszkań. Dane z tego raportu są alarmujące: w ciągu ostatnich 5 lat samorządy ze swoich zasobów sprzedały dwa razy więcej mieszkań niż wybudowały! *Wybudowano: 29 742 mieszkania. *Sprzedano: 57 936 mieszkania.
Inna zła informacja to fakt, że przez ostatnich pięć lat 1500 gmin nie wybudowało ani jednego mieszkania i nie prowadzi też żadnej polityki mieszkaniowej.
W związku z tym młodzi ludzie opuszczają małe miejscowości i udają się do dużych miast, ponieważ tam mogą szybciej znaleźć mieszkania na wynajem, o ile ich na to stać.
Wciąż brakuje od 1,5 mln do 2 mln mieszkań, by zapewnić Polkom i Polakom godne warunki do życia!
Rekomendacje: „Młoda Lewica” zachęca do wspólnych działań rządu i samorządów w zakresie budowy tanich mieszkań na tani wynajem. W tym celu małe ojczyzny powinny wykorzystać fundusze z budżetu państwa, w celu pozyskania środków na budowę.
Pozytywne przykłady: Włocławek i Świdnica, w których realizowana jest dobra polityka mieszkaniowa, która pozwala młodym ludziom układać sobie życie bez zmiany miejsca zamieszkania.
Nie! dla kredytu 0 procent. Młoda Lewica ocenia to rozwiązanie negatywnie, ponieważ przyczyniłoby się do podniesienia cen mieszkań w Polsce, tak jak to się stało przy okazji programu „Kredyt 2 procent”. Co jeszcze bardziej ogranicza dostępność mieszkań.
Tak! dla podatku od pustostanów, z którego można byłoby finansować budownictwo społeczne.
Według wniosków zawartych w raporcie Młodej Lewicy w tej chwili dostępnych jest w naszym kraju ponad 720 tysięcy mieszkań komunalnych, raport wskazuje, że „luka mieszkaniowa” wynosi obecnie 1,5 do 2 milionów mieszkań.
Pełna treść „Raportu o stanie mieszkalnictwa w samorządach” autorstwa „Młodej Lewicy” TUTAJ
Czytaj więcej: TUTAJ
Opr. nim, 19 marca 2025 r.