Kandydatka Nowej Lewicy na Prezydenta RP nadaje nowe impulsy swojej kampanii wyborczej. W minioną niedzielę spotkała się z warszawiakami na Polu Mokotowskim organizując tzw. Miasteczko Biejat. W czwartek złoży ponad 400 tys. podpisów poparcia w PKW, a w kolejną niedzielę zawita do Włocławskiego Centrum Kultury Browar, gdzie spotka się z samorządowcami.
Na Polu Mokotowskim w iście festynowej atmosferze kandydatka zaprosiła na rozmowy rodziny z dziećmi udające się na niedzielny spacer. Były gry i zabawy dla dzieci i festynowa wata cukrowa. Magdalena Biejat pod dużym dmuchanym zielonym symbolem „B” odpowiadała na pytania m.in. kontrkandydata w wyborach (choć nie zbierał podpisów i nie wystartuje) Krzysztofa Stanowskiego. W namiocie przechodnie mogli dostać koszulkę i torbę z nadrukowaną literą B. Młodzi działacze Nowej Lewicy rozdawali przypinki i krówki, z głośników leciała muzyka, robiono pamiątkowe zdjęcia w specjalnej ramce wyborczej, Takie "Miasteczko Biejat" będzie rozbijało swe namioty i leżaki w każdy kolejny weekend aż do wyborów w innym dużym mieście, do którego zostanie zaproszone.
Na Polu Mokotowskim był czas, by mówić o swoich niezmienianych poglądach, tożsamych z partią Nowa Lewica. – Nie powiem wam jutro, że należy prywatyzować ochronę zdrowia i że nie ma dobrego czasu na liberalizacji prawa aborcyjnego. Nie boję się mówić tego, co myślę i stać przy moich ideałach.
Padały deklaracje M. Biejat, że priorytetowe dla niej będą sprawy bezpieczeństwa militarnego, kwestie związane z prawami kobiet, polityką rozwoju mieszkalnictwa społecznego z mieszkaniami na tani wynajem oraz poprawą jakości systemu ochrony zdrowia, w tym zapowiadała likwidację składki zdrowotnej na rzecz nowego podatku.
Kandydatka poinformowała, że nie są prowadzone żadne rozmowy w kierunku połączenia starań o mandat prezydencki z komitetem Adriana Zandberga (Razem) i wyborcy będą mieli do wyboru głosowanie na jednego dwóch kandydatów lewicy.
W poniedziałek, 24 marca w parlamencie zorganizowano konferencje prasową, podczas której obok wicemarszałkini Senatu RP Magdaleny Biejat wystąpili lider Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu RP Włodzimierz Czarzasty oraz szefowa Parlamentarnego Klubu Lewicy Anna Maria Żukowska.
Parlamentarzyści lewicy przedstawili w siedzibie Senatu RP swoje poglądy na temat, jak mówił W. Czarzasty – trudny dla Polski, temat państwa świeckiego. W swoich wystąpieniach opisali realny stan finansowania kleru Kościoła katolickiego w Polsce. Pokazano ilości środków finansowych, jakie za czasów PiS płynęły z poszczególnych resortów rządowych i spółek skarbu państwa do kleru w Polsce.
W. Czarzasty zapowiedział niebawem przedstawienie projektu ustawy na temat Funduszu Kościelnego i zapoczątkowanie debaty o funkcjonowaniu Kościoła w Polsce. – Rozróżniamy sfery konieczności utrzymania zabytków kościelnych, ale i potrzebę opodatkowania np. działalności gospodarczej kleru, prowadzonej nieraz wg niejasnych zasad. Ponadto uwzględniamy zagadnienie zatrudnienia kleru w aparacie państwa – mówił W. Czarzasty. Przez 8 lat rządów PiS do kleru trafiło ponad 10 mld zł z różnych resortów państwa oraz 655 tys. ha gruntów.
Zainteresowanych szczegółowymi danymi prezentowanymi podczas konferencji odsyłam do obejrzenia wideo zapisu TUTAJ
M. Biejat powiedziała, że – Prezydent RP musi stać na straży Konstytucji, a Konstytucja mówi o rozdziale państwa od kościoła, o tym, że Polska jest państwem świeckim, które traktuje tak samo z szacunkiem wszystkich wiernych i wszystkie kościoły różnego wyznania. Jak widać w praktyce tak się nie dzieje, dlatego nagłaśniamy ten temat. Przedstawione dane unaoczniają do jakiej sytuacji doprowadziliśmy w Polsce. Coraz częściej krytycznie oceniają to sami wierni, widząc jak kler uczestniczy w polityce, udostępnia ambony niektórym formacjom politycznym, unika odpowiedzialności za ściganie pedofili, a jednocześnie wyciąga ręce po publiczne pieniądze. Za te 10 mld zł moglibyśmy wybudować 50 tys. mieszkań! Trzeba zrobić z tym porządek. Skoro pan W. Kosiniak-Kamysz, który miał ten porządek zrobić, nie znajduje na to czasu, to lewica postanowiła wziąć to w swoje ręce. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przygotowuje projekt ustawy nt. Funduszu Kościelnego, który niebawem przedstawimy.
Odpowiadamy na oczekiwania obywateli, nie będziemy dłużej czekać. PSL nie wywiązał się z zobowiązań, więc mamy nadzieję, że nie będą nam przeszkadzać – mówiła M. Biejat.
Na czwartek, 27 marca zaplanowano przekazanie Państwowej Komisji Wyborczej ponad 400 tys. podpisów poparcia pod listą Magdaleny Biejat.
W najbliższą niedzielę, 30 marca będziemy gościć kandydatkę lewicy w Kujawsko-Pomorskiem. Sztab Magdaleny Biejat organizuje we Włocławku konwencję poświęconą roli samorządów lokalnych w polityce mieszkaniowej państwa i zapewnieniu obywatelom dostępu do dachu nad głową.
Konwencja, której gospodarzem będzie Krzysztof Kukucki – prezydent Włocławka oraz członek Sztabu Wyborczego Magdaleny Biejat, odbędzie się w Centrum Kultury BROWAR B w sali widowiskowej przy ul. Łęgskiej 28 o godz. 14,oo.
Opr. nim, 24 marca 2025 r.