12 kwietnia w 104. rocznicę zjazdu założycielskiego Związku Inwalidów Wojennych RP, znów uroczyście obchodzono święto kombatantów ranionych w czasach wojen. Dziś, po zwolnieniu z pandemicznego rygoru, ale w sytuacji wojny w Ukrainie, święto to nabiera nowych znaczeń. Bydgoszcz oddaje szacunek ludziom, którzy w walkach o niepodległość stracili zdrowie, w sposób szczególny.
W Bydgoszczy na osiedlu Leśnym ulokowany jest Skwer Inwalidów Wojennych, miejsce dziś służące odpoczynkowi mieszkańców, ale i wdzięcznej pamięci. W 2019 roku odsłonięto na nim obelisk upamiętniający 100-lecie Związku Inwalidów Wojennych RP w Bydgoszczy oraz regionie kujawsko-pomorskim. Napis na obelisku głosi: „W hołdzie żołnierzom – inwalidom z wojen 1914-18, 1919-1921, 1939-1945 i podziemia niepodległościowego – w setną rocznicę powstania Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej. Okręg Bydgoszcz ZIW RP, maj 2019 r.”.
ZIW RP jest najstarszą organizacją kombatancką w Polsce, należącą do pięciu najstarszych na świecie związków grupujących weteranów wojen.
ZIW RP służy obronie uprawnień inwalidów wojennych i wojskowych oraz członków ich rodzin, zapewnieniu członkom Związku godziwych warunków życia, wdrażaniu różnych form opieki socjalnej oraz rehabilitacji inwalidów.
Dzisiejsze obchody zorganizował Zarząd Okręgu ZIW w Bydgoszczy pod przewodnictwem prezesa Eugeniusza Michała Andrzejewskiego.
Przekaz idei święta miał dziś właściwych adresatów – najmłodszych bydgoszczan.
W tegorocznej uroczystości uczestniczyli, składając kwiaty pod obeliskiem – Zbigniew Welenc sekretarz wojewódzki Nowej Lewicy oraz Beata Krajewska dyrektorka biura posła Jana Szopińskiego (uczestniczącego dziś w posiedzeniu Sejmu RP).
Opr. nim,12 kwietnia 2023 r.