Rządowy projekt ustawy dotyczy zmiany podstawy do naliczania wysokości nagród oraz stypendiów dla zawodników kadry narodowej. Do tej pory ta podstawa zawarta w ustawie wynosiła 2300 zł i była sztywnym zapisem. Minister Sportu i Turystyki swoim rozporządzeniem określał krotność tej podstawy dla zawodniczek i zawodników osiągających wysokie wyniki we współzawodnictwie międzynarodowym, ale także nagrody i stypendia dla trenerów.
To rozwiązanie zostało wprowadzone w 2003 r. i od tego czasu nie było podnoszenia tej podstawy określającej wysokość stypendium. W tym czasie skumulowana inflacja wyniosła ponad 82 procent, a wzrost cen towarów i usług podawany przez GUS o ponad 50 procent. Stąd uzasadnienie ekonomiczne dla podjęcia takiej decyzji.
Rząd wystąpił z propozycją, aby tę podstawę zastąpić rozwiązaniem systemowym – minimalnym wynagrodzeniem za pracę. Ustawodawca upoważnił również Ministra Sportu i Turystyki, aby wydał stosowne rozporządzenie dotyczące wysokości nagród za zdobyte medale na Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich oraz nową podstawę do naliczania stypendiów dla tych zawodniczek i zawodników, którzy zdobyli miejsca 1-8 na podczas wspomnianych igrzysk.
Oparcie się na kwocie minimalnego wynagrodzenia ma uzasadnienie społeczne, ponieważ co roku ogłasza jego wzrost. Tak więc automatycznie będą wzrastały stypendia dla sportowców.
Od 1 stycznia 2025 r. ta ustawa będzie dotyczyć wszystkich podstaw prawnych, którą przewiduje ustawa o sporcie i daje możliwość przyznawania stypendiów na mistrzostwach świata czy Europy seniorów, juniorów, czy też młodzieżowców.
W wyniku tej nowelizacji minister sportu będzie mógł wypłacić nagrodę za zdobycie złotego medalu olimpijskiego i paraolimpijskiego w kwocie około 96 tysięcy złotych. Natomiast średnio wszystkie nagrody i stypendia wzrosną o około 20 procent.
Państwo polskie zawiera ze sportowcami swoisty kontrakt, który powinien zabezpieczać ekonomiczne bezpieczeństwo ich rodzin. Po wejściu tej nowelizacji złoty medalista będzie mógł otrzymać stypendium w wysokości 15 tysięcy złotych.
Co jest bardzo istotne, okres otrzymywania stypendium będzie się wliczał do okresu zatrudnienia. Dodatkowo minister z własnej inicjatywy może przyznać stypendium z powodów zdrowotnych lub złej sytuacji ekonominczje.
To dobre rozwiązanie i polski rząd oraz parlament dadzą wyraz szacunku dla ogromnej pracy polskich sportowców.
Tadeusz Tomaszewski, poseł
Sejm, 24 lipca 2024 r.
Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o sporcie